EngageInsightsTajemství úspěšného recruitera

Co odlišuje skvělé recruitery a huntery od těch průměrných?

V oblasti náboru zaměstnanců a vyhledávání talentů se pohybuji necelých deset let. Zažil jsem roky, kdy noví investoři přicházeli jeden za druhým, ale zažil jsem i dobu krize, kdy se ze dne na den celý trh zastavil a jen velmi pozvolna se zotavoval. Na recruitmentu mě vždy fascinovalo, jak rychle se tento obor vyvíjí, jak rychle se mění požadavky nejen na úspěšného recruitera, ale i na celé firmy či firemní oddělení, které se náborem zabývají.

Často s kolegy v oboru diskutuji nad tím, jaké jsou klíčové oblasti, které recruitera činí úspěšným. Které věci rozhodují o tom, jestli výsledky z vaší práce přicházejí či nikoli? Jsou to technologie, které využíváte? Je to databáze či kontakty, které máte? Je to historie či zázemí firmy, pro kterou pracujete?

Myslím, že všechny tyto věci hrají určitou roli, ale klíčové jsou schopnosti a dovednosti samotného recruitera. Technologické výhody v podobě kvalitní databáze, placených LinkedIn účtů nebo dobře zvládnutého internetového recruitmentu jsou pomíjivé. Kdokoli se je dokáže naučit, jakákoli firma je dokáže implementovat či zkopírovat. Ještě před pár lety bych řekl, že klíčové je zaměřit se na LinkedIn jako na nové rychle rostoucí medium. S odstupem času považuji tento zdroj stále za dobrý, ale pokud na něm postavíte celý svůj recruitment, nemáte žádnou konkurenční výhodu.

LinkedIn dnes používají všichni

Co ovšem nikdo zkopírovat nedokáže, jsou vaše zkušenosti a hlavně vaše schopnosti s kandidátem pracovat, navázat s ním vztah, vybudovat důvěru. Tyto vlastnosti má každý z nás do jisté míry dané nebo částečně získané praxí. Toto je vaše hlavní konkurenční výhoda. Vaše osobnost je jedinečná a nevýrazněji promlouvá do konečného výsledku.

Výsledek jinými slovy nezáleží pouze na tom, zda dokážete vhodného kandidáta najít, ale hlavně na tom, jestli mu dokážete nabídku správně vybrat a odkomunikovat tak, aby ho zaujala, a zda si dokážete získat jeho důvěru.

Naše práce je velmi komplexní a tím pádem takové musejí být i naše dovednosti.

Sdílejte článek na sociálních sítích:

Napsat komentář