EngageInsightsOpravdu se svět obrátí vzhůru nohama?

Víte, co mě v aktuálních „koronavirových“ týdnech štve nejvíc? Na jakou emočně negativní vlnu některá média najela. Chápu, média potřebují čtenost a sledovanost, ale zdá se mi, jako by nyní chtěla v lidech probudit strach. Strach z neznámého a z toho, co nás čeká.  

Úplně nejhorší je to s novinovými titulky – např. „Svět už nikdy nebude takový, jak jsme ho znali“ nebo „Koronavirus navždy změní svět. S některými věcmi se budeme muset rozloučit“. Nadpisy článků dnes více než v minulosti připomínají poplašné zprávy, tak jak si pak mají lidé udržet chladnou hlavu?

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

Je mi jasné, že titulek musí získat čtenářovu pozornost, ale podobná apokalyptická zvolání jsou laciná a příliš prvoplánová. Ano, svět se pravděpodobně změní, ale jak můžeme vědět, že nebude nakonec lepší než býval? Ano, situace není a nebude jednoduchá, ale už nyní vidíme, že se děje i spousta pozitivních změn.

Když poslední roky firmy naříkaly, že jim trh nepřeje, že nemají dostatek lidí, že rychle rostou platy a že pracovní trh je přehřátý, měly pravdu. Na druhou stranu právě v takto náročných situacích se firmy posouvají kupředu a opravdu se mění. Postupy, které roky používaly, už nefungují a zaměstnavatelé musí vymyslet něco nového. Hledání nové cesty bývá bolestivé a udělá se při něm mnoho chyb, ale výsledkem bývá lepší adaptace na trh. Když se podívám na svět náboru a HR, ve kterém se pohybuji 16 let, nikdy se tento obor neposouval tak rychle jako v posledních pěti letech. Česká republika měla rekordně nízkou nezaměstnanost a pravděpodobně byla z hlediska pracovní síly v jedné z nejsložitějších situací v Evropě, ale když se dnes rozhlédnu, jak firmy „vyšperkovaly“ své náborové postupy a HR marketing, leckteré společnosti v západní Evropě by mohly závidět.

Situace kolem koronaviru bude přinášet další podobné výzvy. Bude to další impulz, aby se firmy vyvíjely rychleji, než měly původně v plánu. Ano, některé z nich v následujících měsících skončí, zbývající firmy se znovu posunou o velký kus vpřed. Jak se změní pracovní prostředí a svět HR? Pojďme se podívat na pár mých tipů:

Pracovní trh se dočasně zklidní

Každý útlum na trzích s sebou nese firmy, které přežijí, ale i ty, které padnou. Ještě před koronavirem jsem na trhu potkával firmy, které už se držely zuby nehty, měly minimální marže, klesaly jim prodeje a měly před sebou maximálně tři roky života. Tyto firmy současná situace přivede ke konci o pár let dříve. Některé firmy končí už nyní a tím zpět do trhu uvolňují zaměstnance, kteří ve zdravých firmách bolestně chyběli. Tito zaměstnavatelé půjdou znovu nahoru, možná ještě ne v roce 2020, ale v následujících letech budou určitě silnější. Několik let se mluví o tom, že levné montovny musí odejít a trh by se měl posunout k průmyslu s větší přidanou hodnotou. Aktuální situace k tomuto posunu výrazně přispěje.

Lepší dostupnost pracovní síly bude jen dočasná a po odeznění ekonomického poklesu se velmi pravděpodobně ocitneme v podobné situaci, kterou jsme minulé roky zažívali. Firmy ale získají prostor několika měsíců (možná až let) nadechnout se a lépe se připravit.

Agenturní zaměstnanci ze zahraničí

Většina firem, hlavně těch výrobních, byla v posledních letech zvyklá na využívání zahraničních pracovníků přes agentury práce. Ve firmách tito pracovníci tvořili 5 až 30 % z celkového počtu zaměstnanců. Většina z nich narychlo opouštěla ČR v okamžiku, kdy se kvůli koronaviru zavíraly hranice a jejich zaměstnavatelé se ze dne na den potýkali s velkými výpadky v „headcountu“. Nemyslím si, že by se některé firmy bez agenturních zaměstnanců do budoucnu zcela obešly, ale pravděpodobně budou revidovat jejich počty a poměry oproti kmenovým zaměstnancům. Některé firmy aktuální situace naopak využívají a zahraniční pracovníky nahrazují pracovníky lokálními, kteří v posledních týdnech ztratili práci. Zároveň lze očekávat, že státy východní Evropy se budou snažit ze zahraničí se vracející pracovníky v zemi udržet, protože se u sebe také často potýkají s nedostatkem pracovní síly.

Home office

Pamatuji si, jak ostražité vůči práci z domova firmy dříve byly a kromě IT se do této formy nikomu moc nechtělo. Obávaly se, že pracovní tempo poleví a přestanou se dodržovat deadliny. V polovině března ale do home officů skočily po hlavě a jejich obavy se nenaplnily. Žádná z firem, se kterou jsem v posledních týdnech mluvil, neregistrovala problémy s prací z domova nebo s výkony většiny těchto zaměstnanců. Naopak, byly mile překvapeny, že vše funguje jako dříve, deadliny se dodržují a kolegové fungují, jak byli zvyklí. Myslím, že díky koronaviru firmy přehodnotí svůj postoj k home office a začnou jej nabízet i ty společnosti, které by se k tomu normálně neodhodlaly. Twitter například oznámil, že home office bude nyní nabízet plošně a všem.

Některé firmy už dokonce začaly počítat, zda nemohou ušetřit tím, že se přesunou do menších kanceláří a část kolegů budou držet na práci z domova permanentně. Open space kanceláře už pravděpodobně skončí navždy.

Celkově se práce stane flexibilnější a lidé si budou moci více určovat, kdy a odkud chtějí pracovat. Flexibilnější budou i pracovní úvazky.

Trvalý home office s sebou ale přinese i nástrahy, se kterými si budou muset manažeři poradit. Chybějící sociální kontakt s kolegy, zabezpečení domácí sítě, klesající týmový duch, řízení týmů na dálku, nutnost větší důvěry v zaměstnance atd.

Rychlejší příchod průmyslu 4.0

Roky se mluví o tom, jak průmysl 4.0 přichází, ale on ne a ne úplně přijít. Výrobní firmy sice průběžně investovaly do větší automatizace a robotizace, ale realita stále pokulhává za odhady. Věřím, že současná situace je už ten pravý spouštěč. Pokud se bude, jak tvrdí někteří epidemiologové, pandemie v budoucnu ve vlnách vracet, flexibilita výroby a vyšší robotizace se bude více než hodit. Kdykoli se v pracovním kolektivu nově vyskytne pozitivní případ, musí celá směna na 14denní karanténu. To bude komplikovat plynulost výroby a firmy budou muset více automatizovat. Přikládám i další texty o rychlejší robotizaci a o viru a přínosu průmyslu 4.0.

Říkal jsem si, že bych tento článek zakončil nějakou predikcí, jak dlouho bude přicházející pokles ekonomiky trvat. Jak už jsem nastínil, jsem věčný optimista a myslím si, že již rok 2021 přinese dobrá čísla a ekonomika se bude vracet zpět do pozitivní kondice. Souzním s názory Aleše Michla z ČNB a myslím si, že po výraznějším propadu v následujících měsících se situace postupně uklidní. I kdyby přišly další vlny pandemie, budou se řešit lokálními karanténami a zastavení celé ekonomiky, jaké jsme viděli v posledních týdnech, se již opakovat nebude. Důležité je udržet si pozitivní pohled do budoucnosti, nečíst apokalyptické předpovědi některých novinářů, výrazně neomezovat své nákupní zvyky a podpořit spotřebu. Můžeme začít třeba tím, že vyrazíme do své oblíbené restaurace na oběd nebo podpoříme malé lokální podnikatele. Nyní nás budou potřebovat 🙂

Sdílejte článek na sociálních sítích: